2010. nov. 27.

Ma


Sikerült beszerezni a rétegelt lemezt 2db 10mm-est. Már majdnem megvettem mindent a modulépítés első fázisaihoz. A modulkeretnek hamarosan nekiállok és majd beszámolok róla.
  
                         

2010. nov. 26.

A FREMO 1

Egy pár sor magárol a FREMO-ról

Mi is a FREMOdul?
Egy FREMOdul sok minden lehet, nevezetesen:


  • egy modellvasút részlet / dioráma, mindenféle kreatív lehetõséggel, ami - a szabványos végeknek köszönhetõen - összeillik más FREMOdulokkal
  • hordozható terepasztal amit magunkkal vihetünk találkozókra, össze jövetelekre
  • A válasz a panaszra "nincs hely a terepasztalra".

A FREMO már több mint 25éves. A jelen szabvány ezért az összes régi és új FREMO-tagnak szól, valamint mindazoknak az érdeklődőknek, akik a saját egyesületükben vagy otthon egy sokszorosan kipróbált és széles körűen elterjedt szabvány szerint kívánnak modulokat építeni. A szabvány mindenkire nézve kötelező, aki H0 (1:87) építési nagyságban és 1435 mm-es nyomtávú nagyvasúti előképet modellező modulokat épít, illetve akar építeni.
A FREMO-ban a modul asztalokat digitálisra építjük. A digitális üzem nagyobb játék élményt is biztosít,  a játék rész feladatokra vannak osztva. Minden emberre egy feladat jut. Mozdony vezetők vonatukat kisérve az állomásokon avatkoznak be szerelvényük mozgásába.  Állomás főnökök a saját állomásukon kezelik a jelzőket, váltókat és engedélyt adni a vonatok indulására. 

A modulokon csak egyedi pálya számmal rendelkező tehervagonok közlekedhetnek hogy az állomás főnök tudja hogy melyik vagont kell kisorozni. Minden teherkocsi fuvarlevéllel, bárcával közlekedik.
Minden tehervagonhoz egységes bárcát kell mellékelni. (FREMO honlapjáról letölthető)
A személy vagonok lehetnek gyári tamponozásúak. A kocsiknál kengyeles kuplungot kell alkalmazni csak a zárt szerelvényekben lehet kurz kuplungot használni.

A modulok 1300mm magasan vannak így állva sokkal élvezhetőbb a játék és jobban látja a mozdony vezető a pályát és a jelzőket. A moduloknál többféle csatlakozó felület is létezik. (Pl. domboldal, síkvidéki) A modulokon állomásonként egy digitális erősítőt kell elhelyezni.

A járműveknek alkalmasnak kell lenni a 2,1mm-es profilú síneken való közlekedésre. A pályán csak fém kerekes járművek közlekedhetnek. A mozdonyokat el kell látni dekóderrel a digitális üzemre.

FREMO honlap: http://www.fremo-net.eu/

Szabványok magyarul:  http://www.booci.hu/index.php?c=FREMO_HUN  http://www.freeweb.hu/szvk/modell/modul/FREMOszabv.pdf


Hamarosan írok még a FREMO-ról................





2010. nov. 25.

Üdv!

Ezen a blogon modulom építését szeretném bemutatni. Már régebben elhatároztam magam hogy modult építek majd de csak most jutottam el idáig. H0-ban modellezek tehát moduljaim is H0-ásak lesznek.  Modulom a MÁV 36-os vonaláról (Kaposvár-Fonyód) szeretném mintáztam, ill. a megállóhelyek és állomások pontos méretarányos lemásolásával. Először nyílt vonali modulokkal kezdeném aztán utána Somogyjád állomás elkészítését vettem tervbe. Utána Kapostüskevár mh megépítésére gondoltam, de ez még messze van... Moduljaimat a FREMO szabványai szerint szeretném elkészíteni a lehető legszebben és élethűen. A blogon még megtalálható lesz Somogyjád állomás, Kapostüskevár mh, és a 36-os vonalról egy rövidebb leírás és képek, valamint az itt járó vonatok modellekben. Somogyjád állomást a régi eredeti állapotában szeretném megcsinálni. A célom az is hogy ez a blog segítséget tudjon nyújtani a kezdéshez vagy a felmerülő kérdésekben minden modulépítőnek legfőképp a FREMO-ban de más modulszabványoknál is. Igyekszem mindent a legérthetőbben leírni sok képpel, tanácsokkal, videókkal. A új bejegyzések nem rendszeresen kerülnek fel pl.hetente hanem a modulom folyamatos építését követően szakaszonként fogja bemutatni. Modulépítésem közben terepasztalomat is építem erről: a www.mtvasutmodell.5mp.eu oldalamon. (MT Vasútmodellezés) Hamarosan felkerülnek modulépítésem első fázisai. Magamról: jobb oldalt olvashatsz.
Minden kérdésre, észrevételre szívesen válaszolok itt: http://5mp.eu/web.php?a=mtvasutmodell (alul)

Jó modellezést!


  

Modulépítés (modullkeret 1)

Bevezetés
A modulokat olyan erõsre kell megépíteni, hogy még a gyakori fel-és leszerelés után is biztosan működjenek, és jól nézzenek ki. A  modulkeretet rétegelt lemezbõl készítjük, összeragasztva és összecsavarozva, sarok merevítõkkel. A modulok végén a síneket fémpanelra forrasztjuk, és ezzel biztosítjuk. A modulok hossza tetszés szerint változtatható. Lehetnek egyenesek vagy íveltek. Minden modulnak a saját lábain kell állnia. A modulkeretek alkotóelemei a szabványos végprofilok, a hosszanti profilok, a nyomvonalléc és a keresztbordák. Könnyű, csavarodás mentes anyagokat alkalmazzunk! A rétegelt lemez vastagsága minimum 10mm legyen. Az oldallapokat és a nyomvonallécet kereszt bordákkal merevítjük, kb. 40-50cm-enként. A modulok alsó felét síkban kell kiképezni, hogy asztalon is elhelyezhetőek legyenek.  

A modulokat a végeiken szabványos végprofilokkal kell ellátni. A modulok magasságát az választja, meg hogy milyen szabvány szerint dolgozunk. (Pl. FREMO 1300mm) Minden modulnak 2 pár lábon kell állnia. A lábakat állíthatóra kell készíteni + - 10mm.

Tartozékok
Minden modulhoz hozzátartoznak a szükséges csatlakoztató csavarok és a megfelelő kábelek, de erről majd késöbb.....






a képre kattintva nagyobbak lesznek